Як Framatome та Siemens підтримують Росію

Париж/Гамбург, 18 липня 2023 року - Компанії Framatome та Siemens Energy підтримують економічні та геополітичні інтереси Росії, постачаючи високі технології та ноу-хау російській державній корпорації "Росатом". 

Про це йдеться у звіті, опублікованому сьогодні Greenpeace Франції та Greenpeace Німеччини. Таким чином, компанії ігнорують активну участь "Росатома" у російському вторгненні в Україну. "Поки росія тероризує українців, європейські компанії продовжують вести свій бізнес з російською атомною державною корпорацією. Це неприпустимо за будь-яких умов", - переконана Катерина Бистрицька, комунікаційна менеджерка Greenpeace Центральної та Східної Європи в Україні. 

Greenpeace вимагає негайно внести "Росатом" до санкційного списку ЄС.

“Росатом” безпосередньо причетний до російського вторгнення в Україну: співробітники компанії були розміщені на окупованих Чорнобильській та Запорізькій атомних електростанціях і досі перебувають у Запоріжжі, де ведуться бойові дії. Таким чином, "Росатом" наражає українців та європейців на ризик ядерної катастрофи. "Росатом" фактично вкрав атомну електростанцію в України, окупувавши її. Ситуація загострилася через знищення Каховської дамби та ймовірне замінування водойми-охолоджувача в Запоріжжі.

"Атомна електростанція знаходиться під загрозою знищення окупаційною російською ядерною корпорацією "Росатом" і збройними силами цієї країни, - говорить експерт Greenpeace з ядерної енергетики Шон Берні, – Водночас, ця ж злочинна компанія отримувала пряму допомогу для своїх атомних станцій, в тому числі в Росії, від двох найбільших європейських машинобудівних корпорацій". Існує прямий зв'язок між блокуванням ядерних санкцій тими країнами ЄС, які мають спільні економічні інтереси з "Росатомом", особливо Угорщиною і Францією. З іншого боку, Німеччина має всі підстави наполягати на запровадженні всеосяжних ядерних санкцій. "З російською ядерною державою не може бути бізнесу як це було раніше", - сказав Берні.

Дослідження Greenpeace зосереджується на розробці, виробництві та постачанні високотехнологічних приладів і систем управління Framatome і Siemens, які називають "мозком" або "центральною нервовою системою" атомних електростанцій. “Росатом” має контракти з французькою компанією на поставку технологій управління та контролю на атомні електростанції в Росії, в тому числі на реактори, що будуються, а також на закордонні проекти “Росатому”, зокрема в Угорщині та Туреччині, на які також Siemens Energy має контракти з “Росатомом”. 

Розслідування Greenpeace порушує питання про те, чи працював ядерний персонал Framatome і Siemens на російських атомних станціях після повномасштабного вторгнення в Україну. Згідно з контрактами на надання послуг, персонал Framatome і Siemens ремонтує і встановлює свої технології на атомних станціях “Росатома”, безпосередньо допомагаючи їм покращити продуктивність реакторів.

Greenpeace демострує, наскільки важливою є співпраця з французькою Framatome і німецькою Siemens Energy для “Росатому” і для Росії, а також для інших країн, де вони розширюють свій ядерний бізнес. Західні технології та ноу-хау, зокрема, системи контролю та управління, допомогли російській групі стати найбільшим у світі постачальником споруджуваних атомних електростанцій. Росія також переслідує геополітичні інтереси за допомогою цих проектів - і де-факто підтримується в цьому Framatome і Siemens Energy. "Тому Framatome і Siemens Energy мають відповісти на багато запитань, в тому числі про те, чи їхній технічний персонал все ще працює на реакторах Росатома в Росії або інших країнах після повномасштабного нападу Росії на Україну минулого року. Вони мають бути піддані розслідуванню за їхню ядерну співпрацю з Росією", - каже Берні.

Експлуатація атомних електростанцій в Росії допомагає країні забезпечувати постачання електроенергії та економічну стабільність, а отже, продовжувати напад на Україну. Без технологій Framatome і Siemens Росатом швидко зіткнувся б із серйозними проблемами у продовженні своєї ядерної діяльності. Також незрозумілим залишається контроль за кінцевим використанням технологій подвійного призначення, які обидві компанії постачали "Росатому" і які можуть бути використані для російської військової ядерної програми, в тому числі в реакторах підводних човнів. “Росатом” також відповідає за всі виміри російської ядерної програми, включаючи електростанції, підводні човни і балістичні ракети.

"Щоб зупинити цю ядерну угоду між ЄС і Росією, необхідні негайні і всеосяжні санкції", - каже Шон Берні. "Якщо Framatome і Siemens не мають моральної волі розірвати свої угоди, які, в кінцевому рахунку, відбуваються за рахунок українців, їх повинні зобов'язати до цього політики".

Читайте також повну версію звіту "Атомні партнери Росії: Framatome, Siemens Energy та Росатом: як європейські компанії підтримують злочинну російську державну ядерну компанію - і чому санкції ЄС потрібні, щоб зупинити це"

Для додаткової інформації:

Катерина Бистрицька,

Комунікаційна менеджерка Greenpeace Central and Eastern Europe в Україні,

kateryna.bystrytska@greenpeace.org 

No items found.
Контакти:

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio