Росіяни риють окопи навколо водойми-охолоджувача Запорізької АЕС, — нове дослідження Greenpeace

Новий аналіз від британських військових аналітиків McKenzie Intelligence Services, створений на замовлення Greenpeace, зосереджується на дослідженні зони водойми-охолоджувача Запорізької АЕС. Аналіз свідчить, що з моменту незаконної окупації ЗАЕС Росією у 2022 році і до кінця червня 2024 року в районі водойми-охолоджувача атомної електростанції було споруджено понад 1000 метрів траншей. В основному вони зосереджені на північній та західній стороні водойми. Greenpeace продовжує розслідувати плани російської державної ядерної корпорації «Росатом» щодо перезапуску одного або декількох ядерних реакторів на ЗАЕС. Такий перезапуск  підвищує ризики для ядерної безпеки.

Дослідження зони водойми-охолоджувача Запорізької АЕС українською мовою.

«Восени 2023 року аналіз McKenzie Intelligence Services визначив поблизу ЗАЕС точні місця стрільби російських ракетних систем, націлених на жителів Нікополя та Дніпра. Новий детальний супутниковий аналіз показує, що значна територія самої атомної електростанції ще більше мілітаризується. Там не лише траншеї, наприклад, на дамбі ставка-охолоджувача, але й укріплення, які можуть бути використані як місця для розгортання важкої військової вогневої потужності. Ми поки що не бачимо цього важкого озброєння, але доти будуються не просто так. Російські збройні сили продовжують загрожувати безпеці ЗАЕС. Ці події викликають глибоке занепокоєння», - каже Ян Ванде Путте, старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace Центральної та Східної Європи.

Greenpeace також занепокоєний тим, що значна мілітаризація території водойми-охолоджувача може бути пов'язана з майбутніми планами Росії щодо перезапуску ядерних реакторів на цьому об'єкті. Всі шість реакторів були зупинені з 2022 року. Перші деталі планів «Росатома» містилися в офіційному документі, поданому російським урядом до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) 14 травня 2024 року. У поданні розкриваються плани будівництва великої насосної станції, призначеної для постачання води на атомну станцію. Після того, як 6 червня 2023 року Росія зруйнувала дамбу в Новій Каховці, Запорізька атомна електростанція втратила доступ до води з Каховського водосховища. В аналізі, опублікованому в лютому 2024 року, Greenpeace попередив, що майданчик атомної станції потребуватиме нової насосної системи для відкачування води з русел Дніпра поблизу Запорізької АЕС. 

Фото нових окопів росіян з нового звіту британських військових аналітиків McKenzie Intelligence Services для Greenpeace, присвяченого водоймі-охолоджувачу ЗАЕС

«Новий аналіз McKenzie свідчить, що росіяни зосередили більшість своїх зусиль навколо критично важливих частин водойми-охолоджувача - шлюзових воріт, пристані та північного берега. Схоже, вони дійшли висновку, що будівництво вздовж північного берега - це саме те місце, де може бути побудована насосна станція. А отже, будівництво траншей і укріплень може бути передвісником нової насосної станції і російських зусиль з перезапуску реакторів на цьому об'єкті. Численні злочини Росії на ЗАЕС продовжують ескалацію. Тепер стало відомо про подальшу мілітаризацію вразливих ділянок атомної станції, життєво важливих для постачання охолоджувальної води до реакторів. Необхідно докласти всіх зусиль, щоб зупинити російські плани та покарати Росатом і російську державу за допомогою ефективних ядерних санкцій», - заявляє Шон Берні, старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace у Центральній та Східній Європі.

 

No items found.
Контакти:

info.ukraine@greenpeace.org

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio