Рік “зеленої” амбулаторії у Горенці: 43 % економії на опаленні та до 150 днів роботи виключно завдяки сонцю

В амбулаторії села Горенка Київської області завжди людно. Тут можна отримати першу медичну допомогу, необхідні направлення на лікування та вакцинацію – як дорослим, так і маленьким пацієнтам. А ще, від лютого 2023 року, у медзакладі дуже тепло, є світло та електроенергія – навіть коли російські ракети та дрони намагаються вивести з ладу українську інфраструктуру. Все через те, що пошкоджена від початку війни амбулаторія була реконструйована із “зеленими технологіями” – сонячними панелями та тепловим насосом. За рік роботи лікарі та пацієнти впевнені не тільки у доступності медичних послуг, а й в тому, що навіть під час блекаутів матимуть заряджений телефон та гарячий чай. 

“Рік роботи в амбулаторії пройшов чудово, – каже головна лікарка амбулаторії, педіатр Олена Опанасенко, – Ми стали енергетично незалежними, завдяки нашим сонячним батареям обслуговуємо абсолютно всіх наших пацієнтів. На початку цього року, коли росіяни атакували Київську область ракетами і на деякий час в Горенці не було світла,  люди приходили до нас за електричною допомогою! Тому зелена енергетика це просто супер!”.

Горенка не була окупована росіянами на початку війни, водночас село стало одним із найбільш зруйнованих в Київській області – його територію було пошкоджено на 77%. Місцева амбулаторія постраждала у березні 2022 року через вибухову хвилю від російського снаряду – були вибиті вікна і знищена система опалення. Після деокупації Київщини, керівництво амбулаторії та лікарі почали шукати можливості для відновлення роботи закладу. За ініціативи Гостомельської військово-цивільної адміністрації, Greenpeace у партнерстві з ГО “Екодія”, “Екоклуб” та благодійним фондом “Перемога України” провели “зелену реконструкцію” лікарні. Так, амбулаторія стала першим медзакладом в Україні, що був комплексно відновлений з найсучаснішими екологічними технологіями і пілотним об’єктом Greenpeace у межах проєкту “Зелене відновлення України”. 

Зокрема, в амбулаторії встановлено тепловий насос потужністю 20 кВт, який акумулює тепло землі і за допомогою зовнішнього контуру переносить його в систему опалення. Дах амбулаторії прикрашають сонячні панелі потужністю 12 кВТ. І за рік роботи персонал амбулаторії готовий поділитися першим вражаючими результатами. 

“За рік роботи тепловий насос забезпечив амбулаторії 43% економії коштів на опаленні. Сонячна електростанція забезпечила 55% споживання електроенергії в амбулаторії. До 150 днів на рік можемо жити виключно за рахунок сонячної електроенергії!, – ділиться завідуючий господарством лікарні Ігор Рудий. 

За рік амбулаторія пережила 26 відключень світла, що загалом тривали 58 годин. Але, завдяки сонцю, робота персоналу та техніки не спинилася ні на хвилину, а пацієнти навіть не помітили настання блекаутів. Влітку 2023 року амбулаторія на 100 % працювала завдяки сонячній електроенергії.  

Результати після року роботи амбулаторії могли би бути ще більш вражаючими. Але поки що, нажаль, сонячна станція не має змоги працювати на повну потужність. 

Президент України влітку 2023 року підписав Закон України про Самовиробництво електроенергії, відомий як закон про “Net billing”. Він дозволяє сонячним електростанціям продавати надлишок своєї енергії в мережу, а у разі дефіциту – навпаки, закупити її. Така норма є усталеною світовою практикою і  допомагає бізнесу та соціальній сфері бути не просто енергоефективними, а й економити чималі кошти, які б у воєнний час могли би піти на дуже важливі потреби держави.  Втім Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) досі не спромоглася розробити документальну базу для роботи механізму Самовиробництва. Такий механізм дозволив би амбулаторії використовувати свою сонячну електростанцію на 100% і покривати до 80% свого споживання. 

“Амбулаторія у Горенці - це перший “зелений” проєкт Greenpeace в Україні. Його унікальність в тому, що лікарня відновлена із комплексним застосуванням  зелених технологій та принципів, які в комбінації показують чудовий економічний та екологічний результат без викидів вуглецю в повітря, каже проєктна менеджерка Greenpeace Поліна Колодяжна. Амбулаторія у Горенці стала уособленням того, що зелене відновлення це найкращий варіант відбудови для критичної інфраструктури. Лікарня надихнула український уряд та громади на те, щоб робити лікарні енергозалежними. А ми в Greenpeace активно працюємо над тим, щоб зелених об’єктів в Україні ставало  ще більше”.
No items found.
Контакти:

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio